Leviton 47605-28D 28 inches Stu Rmsctured Media Hinged Door
Brand: LEVITON
SKU: 47605-28D
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The Leviton 47605-28D 28" Stu Rmsctured Media Hinged Door attaches directly to the enclosure utilizing provided screws. It protects home networking components and electronics mounted inside the enclosure. The door overlaps drywall cutout by ¾ inch to hide uneven drywall cuts around the enclosure. It is manufactured out of 18-gauge steel, powder-coated white.
  • Economy hinged door attaches directly to enclosure utilizing provided screws
  • To open enclosure, simply depress latch(es)
  • Door is provided with optional keylock plug
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: LEVITON
  • Manufacturer Part Number: 47605-28D
  • Country of Origin: Mexico
Technical Specifications
  • Brand Name: Leviton
  • Manufacturer: Leviton Mfg. Company, Inc
  • Product Name: 47605-28D Hinged Cover
  • Product Type: Covering Panel
  • Compatibility: Structured Media Center Series 280
  • Product Model: 47605-28D
  • ADI Part Number: LV-4760528D
  • Height: 28"
  • Country of Origin: Mexico
  • UNSPSC: 43223301
  • Depth: 1/4 Inch
  • Finish: Powder Coated
  • Material: Steel
  • Suitable For Use With: 28 in Enclosure
  • Type: Economy
  • Height (Inches): 29.32"
  • Width (Inches): 15.62"
  • Used With: Series 280
  • Materials: 18-gauge, white powder-coated steel
  • Finish Type: White
  • Mounting Type: Door Mount, Flush Mount
  • Hole Count: 1
  • Unit Count: 1.0 Count
  • Part Number: 47605-28D
  • Item model number: 47605-28D
  • Size: 28 in
  • Style: Hinged Cover Only
  • Item Package Quantity: 1
  • Number Of Pieces: 1
  • Included Components: 47605-28D
  • Batteries Included?: No
  • Batteries Required?: No
  • Product Height (in.): 28 in