Duravent 46DVA-16A Pipe DirectVent Pro Extension 4 x 6-5/8 x 16 Inch
Brand: DURAVENT
SKU: 46DVA-16A
Availability: In Stock
Free shipping
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The DURAVENT 46DVA-16A Pipe DirectVent Pro Extension adds length to straight sections of DirectVent Pro systems. It features a unitized, twist-lock construction. When used with rigid sections of pipe, the 16" pipe adds 3"- 14 1/2" of length. This double wall pipe has a 4 in diameter with laser-welded outer wall seams.
  • Use to add length to a straight length of DirectVent Pro.
  • Direct vent lengths feature a fully unitized, twist-lock construction.
  • Features laser-welded outer wall seams
Product Highlights
Adds length to DirectVent Pro systems with twist-lock construction and laser-welded seams.
Product Information
Standard Information
  • Brand: DURAVENT
  • Manufacturer Part Number: 46DVA-16A
Technical Specifications
  • Diameter: 4 in