Ewc Controls ND-8X14-MA15S ND Motorized Damper 8 inches x 14 inches
EWC CONTROLS
Brand: EWC CONTROLS
SKU: ND-8X14-MA15S
Availability: Out Of Stock
Product Description
The EWC CONTROLS ND-8X14-MA15S ND Motorized Damper is an 8" x 14" rectangular damper with a 24V motor. The MA-15S motor actuator is easy to install and wire, ensuring long life and zero maintenance. It features dual end-stop adjustments for maximum open and minimum close field position capability and can operate in floating mode.
  • Size: 8" x 14"
  • Voltage: 24V
  • Features an LED light
  • Motor actuator is easy to install and wire
Product Highlights
This motorized damper is designed for air quality applications and includes a 24V motor with a 15-second travel time. The motor can be oriented in any position within a conditioned area.
Product Information
Standard Information
  • Brand: EWC CONTROLS
  • Manufacturer Part Number: ND-8X14-MA15S
  • Country of Origin: United States
Technical Specifications
  • Product Type: ND Motorized Damper
  • Size: 8" x 14"
  • Voltage: 24 V
  • Shape: Rectangle
  • Wires to Motor: 3
  • Motor Mount: Bottom
  • Application: Air Quality
  • Type: Motorized Damper
  • Power Source: Corded Electric
  • Model: 8x14 ND-15S
  • Material: Aluminum
  • MPN: MA-15S, 8x14 ND-15S
  • Power Supply: 24 VAC ± 20% 50/60Hz (24 VDC ± 10%)
  • Power Consumption: 1.5 W
  • Transformer Sizing: 2.5 VA (Class 2 power source)
  • Electrical Connection: Screw Terminal (26 to 14 GA Wire)
  • Control Function: Open / Close or Floating Point
  • Torque: 18 in-lb [2 Nm]
  • Manual Override: External Push Button
  • Running Time: 15 seconds, constant independent of load
  • Humidity: 5 to 95% RH Non-Condensing
  • Ambient Temperature: -22°F to +122°F [-30°C to +50°C]
  • Storage Temperature: -40°F to +176°F [-40°C to +80°C]
  • Housing: NEMA 1 / IP20
  • Housing Material: UL94-5VA
  • Agency Listings: cULus
  • Noise Level: 45 dB(A)
  • Product Height (in.): 17”
  • Product Width (in.): 7”
  • Product Depth (in.): 14”