Tradepro TP-CAP-60/440USAR Round Dual Run Capacitor 60/10 Mfd TP-CAP-60/10/440USAR
Brand: TRADEPRO
SKU: TP-CAP-60/440USAR
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
  • Instantly improve compressor ignition and reduce electrical flickering during HVAC startup.
  • This 440V rated capacitor is the perfect heavy-duty upgrade for systems currently using 370V units.
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: TRADEPRO
  • Manufacturer Part Number: TP-CAP-60/440USAR
  • Country of Origin: USA
Technical Specifications
  • Capacitance (MFD F): 60/10
  • Voltage: 440 VAC
  • Cycle/Hertz: 50/60 Hz
  • Shape: Round (2" Diameter)
  • Composition: Aluminum Oil-Filled
  • Temperature Range: -40 F to 158 F (-40 C to 70 C)