Tradepro TP-CAP-35/7.5/440R-A Run Capacitor 35/7.5 MFD 440V
Brand: TRADEPRO
SKU: TP-CAP-35/7.5/440R-A
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
  • UL/CSA recognized and protected to 10,000 AFC
  • Meets EIA-456-A standards
  • OEM quality and designed for many years of reliable operation
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: TRADEPRO
  • Manufacturer Part Number: TP-CAP-35/7.5/440R-A
  • Country of Origin: CHN
Technical Specifications
  • MPN: TP-CAP-35/7.5/440R-A
  • Capacitor MFD F: 35/7.5
  • Composition: Aluminum
  • Country Of Origin: CHN
  • Cycle/Hertz: 50/60 Hz
  • Diameter: 2.07"
  • Overall Length: 4"
  • Prop 65: Yes
  • Shape: Round
  • Standards: EIA-456-A
  • Temperature Range: -40°F to 158°F (-40°C to 70°C)
  • Type: Run Capacitor
  • UL Recognized: Yes
  • UPC Barcode: 817506022807
  • Voltage: 370/440 VAC
  • Length: 4.6 Inches (In)
  • Width: 2.07 Inches (In)
  • Height: 2.07 Inches (In)
  • Weight: 0.5 Pounds (lbs)
  • Capacitor Type: Dual Run Capacitor
  • UPC: 810178522200
  • Maximum Operating Voltage: 440 V
  • Minimum Operating Voltage: 35 V
  • Capacitance Rating: 35 / 7.5 uF
  • Replacement for: GE , GE Industrial , Genteq
303601667.jpg
Vendor: TRADEPRO
Vendor: TRADEPRO