Sylvania 40A15C/SW/FAN/2/12/BL120V Incandescent Lamp 40W
Brand: SYLVANIA
SKU: 40A15C/SW/FAN/2/12/BL120V/11534
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The Sylvania 40A15C/SW/FAN/2/12/BL120V Incandescent Lamp is a 40W, 120V AC incandescent lamp with an E12 lamp base. This A15 shaped, soft white lamp emits 350 lumens and has an average life of 1000 hours. It is designed for ceiling fan applications.
  • C gas class
  • 1.938 in light center length
  • For speciality and general purpose applications
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: SYLVANIA
  • Manufacturer Part Number: 40A15C/SW/FAN/2/12/BL120V/11534
Technical Specifications
  • Average Life: 1000 hr
  • Designation: 40A15C/SW/FAN/2/12/BL 120V
  • Filament: C-9
  • Lamp Base Type: E12
  • Lamp Finish: Soft White
  • Lamp Type: Incandescent
  • Lumens: 350 Lumens
  • Shape: A15
  • Voltage Rating: 120 V AC
  • Wattage: 40 W
  • Manufacturer: Sylvania
297720384.jpg
Vendor: SYLVANIA
Vendor: SYLVANIA