Square D HOM612L100RB Load Center Hom Mlo 240V 100A 1Ph 6Sp
Brand: SQUARE D
SKU: HOM612L100RB
Availability: Out Of Stock
Manuals:
Product Description
  • Max of 12 circuits.
  • Dimensions: 8.88 inches wide, 4.27 inches deep, and 12.65 inches high.
  • Made with a rainproof NEMA 3R enclosure.
Product Highlights
This load center allows for safe and efficient management of electrical systems.
Product Information
Standard Information
  • Manufacturer: Square D
  • Type: Fixed Main Lug
Technical Specifications
  • Interrupting Rating: 10 Kiloampere
  • Voltage Rating: 120/240 VAC
  • Current Rating: 100 Ampere
  • Maximum Number of Circuits: 12
  • Maximum Number of Spaces: 6
  • Cover Type: Surface
  • Enclosure Type: NEMA 3R, Outdoor/Rainproof
  • Main Wire Size: 8 to 1 AWG (Aluminum/Copper)
252681172.jpg
Vendor: SQUARE D
Vendor: SQUARE D