Siemens HEG3B015L Circuit Breaker 3-Pole 15 Amp 600 VAC
SIEMENS
Brand: SIEMENS
SKU: HEG3B015L
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The SIEMENS HEG3B015L is a low voltage EG frame circuit breaker with a thermal-magnetic trip. This UL listed HEG frame breaker has a high breaking capacity. Rated at 15A and 600V, this 3-pole breaker is suitable for global interchangeable applications. It mounts on DIN rail or screw and includes line and load side lugs (TA1EG10).
  • Thermal-magnetic trip
  • UL Listed HEG Frame
  • High breaking capacity
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: SIEMENS
  • Manufacturer Part Number: HEG3B015L
  • Country of Origin: US
Technical Specifications
  • Catalog Number: HEG3B015L
  • Type: HEG
  • Frame: 125A
  • Width: 4.000
  • Height: 5 Inch
  • Length: 7
  • Voltage: 600 Volt
  • Amperage: 15 Amp
  • Standard: CSA,IEC,UL,NOM
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Trip Type: THERMAL MAGNETIC TRIP UNIT
  • Applications: GLOBAL INTERCHANGEABLE
  • TC Connection: LOAD END STANDARD CU/AL LUGS
  • Connection Type: Load End Standard (CU/AL) Lugs
  • Number of Poles: 3 Pole
  • Interrupt Rating: 65 kAIC
  • Operating Temperature: 40DEGC
  • Current Rating: 15 A
  • Termination: Lugs
  • UPC Code: 783643520400
  • Voltage Rating: 600 V
  • Poles: 3
  • Mounting Style: Feed-Thru
  • Protection: Thermal Magnetic
  • Trip Functions: LI - Long-Time and Instantaneous
298226187.jpg
Vendor: SIEMENS
Vendor: SIEMENS