Siemens ED63A025 600 Volt 25 Amp 3-Pole Circuit Breaker with ETI Lugs
SIEMENS
Brand: SIEMENS
SKU: ED63A025
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The Siemens ED63A025 is a low voltage Sentron molded case circuit breaker with a magnetic trip. This standard range ETI breaker features an ED frame and meets UL 489 / IEC 60947-2 standards. Rated at 25A, this 3-pole breaker has a 18kAIC at 600V and 25kAIC at 480V. It includes load lugs and accommodates wire sizes 14 - 10AWG (CU) / 12 - 10AWG (AL).
  • LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER
  • MAGNETIC TRIP ONLY UNIT
  • STANDARD RANGE ETI BREAKER ED FRAME
  • MEETS UL 489 / IEC 60947-2 STANDARDS
  • LOAD LUGSONLY (SA1E025)
  • WIRE RANGE: 14 - 10AWG (CU) / 12 - 10AWG (AL)
Product Highlights
This Siemens circuit breaker is a 3-pole, 25A breaker designed for standard range ETI applications and provides reliable circuit protection.
Product Information
Standard Information
  • Brand: SIEMENS
  • Manufacturer Part Number: ED63A025
  • Country of Origin: Mexico
Technical Specifications
  • Type: ED6
  • Frame: ED
  • Width: 5.250 in
  • Height: 5.85 Inch
  • Length: 6.9 Inch
  • Current: 25 Amp
  • Voltage: 600 Volt
  • Amperage: 25 Amp
  • Standard: HACR
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Sub Brand: Sentron
  • Trip Type: Thermal Magnetic
  • Number of Poles: 3 Pole
  • Interrupt Rating: 18 kAIC
  • Temperature Rating: 40 degrees C
  • Catalog Number: ED63A025
  • Manufacturer: Siemens
  • Country of Origin: Mexico
  • UPC: 783643210837
  • GTIN: 00783643210837
  • Item Type: ED6
  • Voltage Rating: 600//250
  • Poles: 3 Pole