Schneider Electric 92S11A22D-120 Power Relay, Dpdt, 120VAC, 30A, Din Rail
SCHNEIDER ELECTRIC
SKU: 92S11A22D-120
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The Schneider Electric 92S11A22D-120 is a power relay designed for DIN rail mounting. It has a DPDT contact form and operates at a voltage of 120VAC with a current rating of thirty Amps. The relay is equipped with quick connect terminals and features silver alloy contacts for reliable performance.
  • Current Rating: 30 Amps
  • Contact Form: DPDT
  • Mounting Type: DIN Rail
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: Schneider Electric
  • Model: 92S11A22D-120
Technical Specifications
  • Connector Type: Quick Connect
  • Contact Material: Silver Alloy
  • Coil Resistance: 1600 Ohms
  • Contact Voltage Rating: 300 V
  • Control Voltage: 120 V
  • Dielectric Rating: 2500 V (RMS) (Coil to Contacts), 1500 V (RMS) (Across Open Contacts)
  • Operating Temperature: -55 to 85 °F
  • Relay Type: General Purpose
Vendor: SCHNEIDER ELECTRIC
Vendor: SCHNEIDER ELECTRIC