Rockwell Automation 700-HC14Z24 General Purpose Miniature Relay
SKU: 700-HC14Z24
Availability: Out Of Stock
Product Description
  • Blade terminal design for easy installation
  • Rated at 7A, ideal for low energy operations
  • Utilizes gold contacts for improved conductivity
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: Rockwell Automation
  • Manufacturer Part Number: 700-HC14Z24
Technical Specifications
  • Relay Type: General Purpose Miniature Relay
  • Contact Configuration: 4PDT
  • Current Rating: 7A
  • Contact Material: Gold
  • Low Energy Rating: 10V, 1mA
  • Supply Voltage: 24V DC