Rockwell Automation 1492-W16S-RE Terminal Block Connector 16 mm
SKU: 1492-W16S-RE
Availability: Out Of Stock
Product Description
  • Fits wire sizes from 14 AWG to 4 AWG
  • Single-circuit design for simplified connectivity
  • Compact shape helps save space in control panels
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: Rockwell Automation
  • Part Number: 1492W16SRE AB
Technical Specifications
  • Type: IEC Screw Terminal Block
  • Wire Size: 14 AWG to 4 AWG
  • Color: Red
  • Minimum Order Quantity: 1
  • UPC: 662468522410
191664728.jpg
Vendor: ROCKWELL AUTOMATION
Vendor: ROCKWELL AUTOMATION