Rab R6R89FA120WS Recessed Retrofit 8 W 6 Inch
Brand: RAB
SKU: R6R89FA120WS
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The RAB R6R89FA120WS is a recessed retrofit downlight fixture designed for recessed housings with a 6-inch nominal aperture. It features an 8W LED lamp with adjustable color temperature from 2700K to 5000K and produces 736 lumens. The downlight is suitable for wet locations and includes an Edison E26 medium base socket adapter.
  • Field adjustable color temperature: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
  • TRIAC/ELV dimming driver
  • 95-degree beam spread
Product Highlights
This 8W LED retrofit downlight offers adjustable color temperatures and is suitable for wet locations. It is dimmable and Energy Star rated.
Product Information
Standard Information
  • Brand: RAB
  • Manufacturer Part Number: R6R89FA120WS
Technical Specifications
  • Lamp Type: LED
  • Ceiling Opening: 6 in
  • Housing Material: Aluminum
  • Application: Wet Location
  • Approval: UL, FCC
  • RoHS Compliant: RoHS Compliant
  • Lamp Wattage: 8 W
  • Equivalent Wattage: 65 Watt Incandescent
  • Driver Type: TRIAC/ELV Dimming
  • Constant Current Rating: 0.07 A
  • Driver Input Power Rating: 7.7 W
  • Lumens: 736 Lumen
  • Color Rendering Index (CRI): 90+
  • Color Temperature: 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
  • L70 Life in Hour: 50000 hr
  • Efficacy: 90.6 Lumen per Watt
  • Power Factor: 0.9 Percent
  • Total Harmonic Distortion: 20 Percent
  • Beam Angle: 95 Degrees
  • Trim Type: Smooth
  • Finish: Chip, Scratch and Fade Resistant Matte White Polyester Powder Coated
  • Lens Material: Frosted Polycarbonate Diffusion
  • Temperature Rating: 104 Deg F (Ambient), -22 Deg F (Minimum Starting)
  • Applicable Standard: NEC, Title 24 Compliant
  • Input Voltage: 120 V
  • Dimmable: 120V
  • Rated Hours: 50,000 Hours
  • Min Operating Temp: -22 Degrees F
  • Fixture Wattage: 7.7 W
  • Light Output: 102.1 Lumens/W
  • Mounting Type: Friction Clip/Torsion Spring
  • Recessed Trim Type: Smooth
  • Series: R Series
  • Type: Field Adjustable Round
  • Voltage Rating: 120 VAC
  • Amperage Rating: 0.07 A
  • Average Life: 50000 hr
  • Ballast Type: Constant Current/TRIAC Dimming
  • Lamp Base Type: E26 Medium
  • Light Color: Neutral/Residential Warm/Warm Neutral White
  • Shape: Round
297719489.png
Vendor: RAB
Vendor: RAB