Outdoor Plus Opt-Tem48Ekit-Ngy-Ng Tempe Concrete Gas Fire Pit 48 inch
Brand: OUTDOOR PLUS
SKU: OPT-TEM48EKIT-NGY-NG
Availability: In Stock
Ships via freight in 1-3 business days
LTL Delivery
Product Description
  • Durable Glass Fiber Reinforced Concrete Construction
  • Stainless Steel Burner Offers Up to 65,000 BTUs
  • Match Lit and CSA Certified Electronic Ignition Systems Available
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: OUTDOOR PLUS
  • Manufacturer Part Number: OPT-TEM48EKIT-NGY-NG
  • Country of Origin: USA
Technical Specifications
  • Manufacturer: The Outdoor Plus
  • SKU: OPT-TEM48-VAN-NG
  • fuel type: Natural Gas, Propane
  • btu: 65,000 BTUs
  • ignition type: Match Lit, Electronic
  • material: Concrete
  • shape: Round
  • fire glass capacity: 50 lbs
  • diameter: 48"
  • height: 16"
  • assembly required: Preassembled, Installation Required
  • Style: Transitional
  • Features: Lava Rock / Outdoor Use / Stainless Steel Burner
  • Collection: Tempe
  • Width: 48
  • Depth: 48
  • Burning Area: 26 Inch
304877670.jpg
Vendor: OUTDOOR PLUS
Vendor: OUTDOOR PLUS