Omron G2R-1-T-AC24 SPDT 10A 24VAC Power Relay Replacement MPN
Brand: OMRON
SKU: G2R-1-T-AC24
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The Omron G2R-1-T-AC24 is a SPDT 10A 24VAC power relay. This general purpose PCB power relay features a SPDT contact configuration and a coil voltage of 24 VAC. It is suitable for various applications requiring reliable switching. The relay is UL Listed and CSA Certified.
  • SPDT (Single Pole Double Throw) contact configuration
  • 10A current rating at 24VAC
  • Long mechanical and electrical life
  • UL and CSA certified for safety and reliability
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: OMRON
  • Manufacturer Part Number: G2R-1-T-AC24
Technical Specifications
  • Brand Name: Omron
  • MFR Part Number: G2R1TAC24
  • Item: PCB Power Relay
  • Type: General Purpose
  • Amperage Rating: 10 A
  • Number of Poles: 1
  • Coil Type: Non-Latching
  • Coil Voltage: 24 VAC
  • Coil Current: 37.5 mA
  • Coil Resistance: 260 Ohm
  • Contact Material: Silver Alloy
  • Contact Configuration: SPDT
  • Number of Pins: 5
  • Enclosure Type: Unsealed
  • Temperature Rating: -40 to 70 deg C
  • Standard/Approvals: UL Listed, CSA Certified
  • Contact Current: 10A
  • Product Range: G2R Series
  • Contact Voltage VAC: 250V
  • Contact Voltage VDC: 30V
  • Main function: Relay
  • Sub-range name: G2R series
  • Functions: General-purpose single-side stable electromechanical relay
  • Poles: single-pole / 1-pole (1P)
  • Resistance (Ω): 30mΩ max. contact resistance 1000MΩ min. (at 500Vdc) insulation resistance
  • Rated current: 10A (resistive load; 250Vac) 10A (resistive load; 30Vdc) 7.5A (inductive load cos phi = 0.4; L/R = 7ms; 220Vac) 5A (inductive load cos phi = 0.4; L/R = 7ms; 30Vdc) 10A (rated carry current)
  • Rated Voltage (DC): 125Vdc max. switching voltage
  • Rated voltage (AC): 380Vac max. switching voltage
  • Rated insulation voltage (Ui): between contacts of the same polarity (50/60Hz; 1min.) 1000 V between coil and contacts (50/60Hz; 1min.) 5000 V
  • Connection type: quick-connect term.
  • Control Voltage (AC): 19.2-33.6Vac (24Vac nom.) relay is guaranteed to close at 19.2Vac input and above relay is guaranteed to be opened at 7.2Vac input or below above 33.6Vac sustained voltage relay may face permanent coil damage
  • Mounting mode: Plug-in mounting
  • Response time: (OFF=>ON switching; max.) 15ms / 0.015 s (ON=>OFF switching; max.) 10ms / 0.01 s
  • Contacts type: 1C/O / SPDT contact
  • Dimensions: H38mm x W45mm x D14mm
  • Material: Cadmium-free Silver (Ag) alloy contacts coating
  • Ambient air temperature for operation: -40...+70 °C
  • Electrical durability (with load): 100 000 operations
  • Mechanical durability (at no load): 10 000 000 operations
  • Power consumption: 0.9 VA
  • Order code / Manufacturer SKU: G2R-1-T AC24 G2R-1-T-AC24 G2R-1-T AC24 BY OMB G2R1TAC24
  • Manufacturer product status: Commercialized
  • Equivalent to: G2R-1-T-AC24 G2R-1-T AC24 BY OMB G2R-1-T-AC24 G2R1TAC24
  • EAN code: 4547648031691
285442207.jpg
Vendor: OMRON
Vendor: OMRON