Napoleon Hearth NEFL36CFH-1 Entice 36 Wall-Hanging Electric Fireplace 5000 BTU
SKU: NEFL36CFH-1
Availability: In Stock
Free shipping
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
  • Heats rooms up to 400 square feet with 5,000 BTU output and 1,500 Watts.
  • Offers multiple installation options: wall mount, semi-recessed, or fully recessed.
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: Napoleon Hearth
  • Manufacturer Part Number: NEFL36CFH-1
Technical Specifications
  • Model: Entice™ 36
  • Fuel Type: Electric
  • Heat Output (Max.): 5,000 BTU
  • Viewing Area: 32.06 x 11.94 in
  • Framing Width: 35.13 in
  • Framing Height: 16 in
  • Framing Depth: 6 in
  • Width: 36 in
  • Height: 16.94 in
  • Depth: 5.44 in
  • Brand: Napoleon
  • Media Bed: Glass
  • Installation: Surface Mount / Built In / Partially Recessed
  • Heat Location: Front Top Vents
  • Remote Control: Multi-Function
  • Volts: 120V