Napoleon Bbq F425DPGT Freestyle™ 425 38,000 BTU
Brand: NAPOLEON BBQ
SKU: F425DPGT
Availability: Out Of Stock
LTL Delivery
Product Description
  • Features 4 main burners and 425 in² of total grilling area, boasting 38,000 BTU’S of grilling power
  • Durable stainless steel tube burner construction provides long life and even heat
  • JETFIRE Ignition System shoots a jet of flame to light each of the main gas burners individually
Product Highlights
Compact grill with premium features, JETFIRE ignition, cast iron cooking grids, and four burners.
Product Information
Standard Information
  • Brand: NAPOLEON BBQ
  • Manufacturer Part Number: F425DPGT
Technical Specifications
  • Fuel Type: Propane
  • Heat Output: 38,000 BTU
  • Main Cooking Area: 23.75 x 18 in (60 x 46 cm) | 26 burgers
  • Total Cooking Area: 571 sq.in (3,717 cm²)
  • Rotisserie Included: No
  • Height: 45.50 in (116 cm) | 60.50 in (154 cm) with lid open
  • Width: 52 in (132 cm) | 33 in (84 cm) with shelf/shelves down
  • Depth: 25 in (64 cm)
  • Manufacturer: Napoleon
  • Collection Name: Freestyle
  • Model: F425DPGT, F425DNGT
  • Item Type: Gas Grill
  • Configuration: Freestanding (In Cart)
  • Number of Main Burners: 4 Burners
  • Main Grilling Area: 425 square inches
  • Secondary Grilling Area: 146 square inches
  • Grilling Surface BTUs: 38,000 BTUs
  • Cooking Grid Dimensions: 23 3/4" W x 18" D