Mersen A60C100-121 Capacitor Fuse A60C 600VAC 100A Screw-in Amp-Trap
Brand: MERSEN
SKU: A60C100-121
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
  • Provides advanced safety for power correction and harmonic filtering equipment
  • Isolates a shorted capacitor before it can damage surrounding equipment or personnel
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: MERSEN
  • Manufacturer Part Number: A60C100-121
Technical Specifications
  • Item number: A60C100-121
  • Description: Capacitor fuse A60C 600VAC 100A Screw-in Amp-Trap
  • EAN/UPC Code: 782001935719
  • Rated voltage AC UL: 600 V
  • Frequency (Hz): 50/60 Hz
  • Ampere Rating: 100 A
  • AC or DC: AC
  • Mounting: Direct Mount
  • AC Max I.R./Breaking Capacity: I1: 200 kA
  • Connection/Terminal Material: Silver-Plated Brass
  • Connection/Terminal Type: Screw-in
  • Product Diameter: 1.22 in
  • Product Length: 3.82 in
  • Product group: Special Purpose Fuses
  • Body/Insulating Material: GMG
  • UNSPSC Code: 39120000
  • Alternate Mfr Part Number: Y212748
  • Breaking Capacity: 200 kA
  • Current Rating: 100 A
  • For Use With: Fuses
  • Primary Type: Fuse
  • Termination: Screw-In
  • Type: Low voltage cylindrical fuse
  • UPC Code: 0782001935719
  • Voltage Rating: 600 V
  • Manufacturer: Mersen
  • SKU: MRSA60C100-121
  • RoHS Compliant: Unkown
305526661.webp
Vendor: MERSEN
Vendor: MERSEN