Lutron AY-600P-IV Traditional Style Dimmer Switch 600W Ivory
Brand: LUTRON
SKU: AY-600P-IV
Availability: Out Of Stock
Manuals:
Product Description
  • Controls up to 600 watts of incandescent and halogen lighting.
  • Toggle switch for easy ON/OFF operation.
  • Slider dimmer allows you to adjust brightness.
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: Lutron
  • Manufacturer Part #: AY-600P-IV
Technical Specifications
  • Catalog Number: AY-600P-IV
  • Voltage Rating: 120 VAC
  • Load Type: Incandescent/Halogen
  • Load Rating: 600 W
  • Operation Type: 1-Pole
  • Frequency Rating: 50-60 Hz
  • Dimensions: 4.60 in x 2.86 in
  • Material: Plastic/Metal
  • Connection Type: Screw terminal
  • Environmental Conditions: Indoor use only
  • Operating Temperature: 32 to 104 F
179154015.webp
Vendor: LUTRON
Vendor: LUTRON