Keystone Technologies KT-HBLED105PS-1C-OSC-8CSD-VDIM 105W Power Select Color Select Die Cast Highbay
SKU: KT-HBLED105PS-1C-OSC-8CSD-VDIM
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
  • Power selectable: 105W, 90W, or 65W
  • Color selectable: 4000K or 5000K
  • Includes two lens types: standard 90 degree and aisle lens 45 x 110 degree
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: Keystone
  • Manufacturer Part Number: KT-HBLED105PS-1C-OSC-8CSD-VDIM
Technical Specifications
  • Watts: 105/90/65 W
  • Lumens: 16,100 lm
  • Color Temperature (CCT): 4000/5000 K
  • Dimmable: Yes
  • Beam Angle: 90 degrees
  • Minimum Operating Temperature: -4 degrees F
  • CRI: 80+
  • Length: fifteen inches
  • Width: twelve inches
  • Height: two inches
  • Warranty: 10 years
  • Average Life: 50,000 hours
  • Mounting Type: Ceiling
  • Lamp Type: LED
254998736.jpg
Vendor: KEYSTONE TECHNOLOGIES
Vendor: KEYSTONE TECHNOLOGIES