Jason Industrial 32T10/1700 Positive Drive Timing Belt
SKU: 32T10/1700
Availability: Out Of Stock
Product Description
  • Single sided timing belt with T10 series specifications
  • Constructed with durable urethane reinforced with steel cord
  • Offers a width of 32 millimeters for optimal fit
Product Highlights
This timing belt is ideal for applications requiring a precise fit and reliable power transmission.
Product Information
Standard Information
  • Brand: Jason Industrial
  • Part Number: 32T10/1700
Technical Specifications
  • Inch/Metric: Metric
  • No. of Teeth: 170
  • Width: 32.000 mm
  • Belt Size: T10
  • Pitch Length: 1700 mm
  • Belt Style: Single Sided
  • Material: Urethane w/ Steel Cord
  • Pitch: 10 mm