Hunter PROS12PRS30 Pro-Spray PRS30 Sprinkler Body 12 inches Pop-Up Replacement MPN
Brand: HUNTER
SKU: PROS12PRS30
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The HUNTER PROS12PRS30 Pro-Spray PRS30 Sprinkler Body is a 12" pop-up sprinkler with a 30 PSI pressure regulator and a ½" inlet. It features a brown cap and accepts female thread nozzles. The built-in regulator reduces water waste and promotes healthier root zones. Recommended for residential and commercial applications.
  • 12" pop-up
  • 30 PSI pressure regulator
  • ½" inlet
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: HUNTER
  • Manufacturer Part Number: PROS12PRS30
Technical Specifications
  • Product Line: Spray Bodies
  • Product Model: Pro-Spray PRS30
  • SKU: PROS12PRS30
  • Height: 16.13"
  • Pop-up Height: 12"
  • Diameter: 2.25"