Honeywell THM04R3000 Equipment Interface Module (EIM) w/ RedLINK 3.0 for T10+ Pro Smart Thermostats
HONEYWELL
Brand: HONEYWELL
SKU: THM04R3000-EIM
Availability: Out Of Stock
Product Description
  • Compatible with T10+ Pro Smart Thermostats
  • Features RedLINK Enabled technology
  • Includes mounting hardware for wall or stud installation
Product Highlights
Equipment Interface Module (EIM) w/ RedLINK 3.0 for use with the T10+ Pro Smart Thermostats Only.
Product Information
Standard Information
  • Brand: HONEYWELL
  • Manufacturer Part Number: THM04R3000-EIM
Technical Specifications
  • Application: Multi-Stage (Heat/Cool), Heat Pump
  • Includes: Equipment Interface Module (EIM), Mounting Hardware
  • Product Length: 1.59 in, 42 mm
  • Color: Gray
  • Ambient Operating Temperature (Min): -40°F, -40°C
  • Electrical Ratings: 20 to 30 Vac
  • Number of LEDs: 2
  • Product Height: 9.31 in, 91 mm
  • Product Width: 4.81 in, 147 mm
  • Ambient Operating Temperature (Max): 165°F, 74°C