Grand Canyon AJ42LOGS Arizona Juniper 42 inches Gas Logs
Brand: GRAND CANYON
SKU: AJ42LOGS
Availability: In Stock
Free shipping
Ships via freight in 1-3 business days
LTL Delivery
Product Description
The Grand Canyon Arizona Juniper 42" Gas Logs AJ42LOGS are hand-painted and cast from real logs discovered in Northern Arizona. These refractory logs are molded with a metal-reinforced ceramic that radiates heat. The set mimics the sun-bleached look of Juniper trees with twisting and cracking details. Available in a 42" size.
  • 11-piece Log Set
  • Made in the USA
  • Ceramic Refractory Logs
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: GRAND CANYON
  • Manufacturer Part Number: AJ42LOGS
  • Country of Origin: USA
Technical Specifications
  • SKU: AJ42LOGS
  • product-type: Gas Logs
  • series: -
  • Sizes: 18″, 21″, 24″, 30″, 36″, 42″
  • Compatibility: 2 / 3 Burner Front View and See Through
  • Installation: Vented, Indoor & Outdoor Use
  • Configuration: Front View & See Through
  • Number of Logs: 11
  • Model Number: AJ42LOGS
  • Set Size: 42-Inch
  • Burner Compatibility: 3 Burner
  • Burner BTU: NG-120K / LP-121K
  • Min. Fireplace Dimensions: Front W: 54", Rear W: 45", D: 14", H: 14"