Friedrich PXPCFA23020 LCDI 230 Volt 20 Amp Cord for Friedrich FreshAire Series PTAC Air Conditioners for 3.5 kW Heat
FRIEDRICH
Brand: FRIEDRICH
SKU: PXPCFA23020
Availability: In Stock
Free shipping
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The Friedrich PXPCFA23020 is an LCDI 230 Volt 20 Amp cord designed for Friedrich FreshAire Series PTAC air conditioners. When used with the PXPCSF23020 cord, it enables the air conditioner to produce 3.5 kW of electric resistive heat. Universal power cords enable properties to select the appropriate heater size. It can also change the heat output of the Friedrich PTAC to 3kW.
  • LCDI 230 Volt 20 Amp Cord
  • For Friedrich FreshAire Series PTAC Air Conditioners
  • Produces 3.5 kW of electric resistive heat when used with PXPCSF23020 cord
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: FRIEDRICH
  • Manufacturer Part Number: PXPCFA23020
  • Country of Origin: China
Technical Specifications
  • Voltage: 230 / 208
  • Amperage: 20
  • Electric Heat Capacity: 3.5 kW
  • Product Type: Power Cord
  • Features: 3.5 kW 20A 230V LCDI
  • Color Finish Name: Grey
  • Length: 67
  • Power Source: Electric
  • Type: FPXPCFA23020
  • UPC: 724587435894
  • Connector Gender: Male-to-Female
  • Plug Format: Type B
  • Input Current: 20 Amps
  • Plug Type: Type B
  • Number Of Conductors: 2
  • Color: white
  • Case Material Type: Plastic
300462183.jpg
Vendor: FRIEDRICH
Vendor: FRIEDRICH