Eaton TRSGF15GY GFCI TR Self Test Dup 15A
EATON
Brand: EATON
SKU: TRSGF15GY
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The Eaton TRSGF15GY GFCI receptacle is tamper resistant and features a self-test function. Rated for 15A, 125V, it is suitable for residential and commercial applications. The device protects against electrical shocks caused by ground faults and includes a built-in safety shutter system to prevent insertion of foreign objects. It is designed for back and side wiring with conductor sizes from 14 to 10 AWG.
  • GFCI protection
  • Tamper resistant
  • Self-test function
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: EATON
  • Manufacturer Part Number: TRSGF15GY
  • Country of Origin: CHN
Technical Specifications
  • NEMA: 5-15R
  • Type: Self-test
  • Color: Gray
  • Height: 4-5/8 Inch
  • Length: 2.813 Inch
  • Voltage: 125 Volt
  • Amperage: 15 Amp
  • Material: Copper
  • Grounding: Grounding
  • Sub Brand: Eaton Wiring Devices
  • Applications: GFCI Protection
  • Conductor Size: 14-10 AWG
  • Connection Type: Grounding
  • Number of Poles: 2 Pole
  • Number of Wires: 3 Wire
  • Contact Material: Brass
  • Environmental Conditions: Tamper Resistant
  • Manufacturer: EATON
  • Model / MPN: TRSGF15GY
  • Number of Items: 1.0
  • Product Type: ELECTRICAL_OUTLET
  • Product Group: Home Improvement
  • Product Length/Depth: 2.813 in
  • Product Height: 4.625 in
  • Product Width: 2 in
  • Certifications: NOM, cULus Listed
  • Device type: Receptacle
  • Amperage Rating: 15A
  • Voltage rating: 125V
  • Circuit interrupter type: GFCI
  • Features: Tamper resistant
  • Application: ResidentialCommercial
  • Wiring method: Back and side wire
  • Allowable wire size: #14 - 10 AWG
  • Torque rating: 16 lbf-inch
  • Number of wires: Three-wire
  • Mounting method: Flush
  • Number of poles: Two-pole
  • Face/body material: PVC Polycarbonate
  • Receptacle type: Two-pole, three-wire, grounding
  • Maximum Amperage: 15A
  • Finish: Gray
  • Model: TRSGF15
  • Outlet Style: Double
  • Additional Features: Self-Testing
  • Grade: Commercial Specification Grade
  • Ground: GFCI Ground Fault
  • Phase: 1 Phase
  • Poles: 2
  • Terminal Type(s): Back and Side Wired
  • Wires: 3
  • Termination Type: Terminal Screws
  • Installation Area: Indoor
  • Compatible Devices: All
  • Material Type: Polycarbonate
  • Total Power Outlets: 2
  • Power Plug Type: No Plug
  • Connector Type: Plug In
  • Volts AC: 125
  • Amps: 15
302924545.jpg
Vendor: EATON
Vendor: EATON