Daikin 5MXT40AVJU9 mxt aurora multi-zone heat pump 40,000 btu 5 zone
DAIKIN
Brand: DAIKIN
SKU: 5MXT40AVJU9
Availability: In Stock
Free shipping
Ships via freight in 1-3 business days
LTL Delivery
Product Description
  • AURORA gives Enhanced Capacity in cooling and heating
  • High-efficiency inverter driven swing compressor
  • Anti-corrosion treatment of outdoor heat exchanger
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Brand: DAIKIN
  • Manufacturer Part Number: 5MXT40AVJU9
Technical Specifications
  • Unit Type: Outdoor Unit
  • Product Line: MXT Series
  • Operating Mode: Cooling & Heating
  • Low Ambient Heat: Yes
  • Number of Zones: 5
  • System Capacity: 40,000 BTU
  • Line Set Size: 1/4" x 3/8"
  • Outdoor Unit: 5MXT40AVJU9
  • Cooling Capacity: 40,000 BTU/hr
  • Heating Capacity: 40,000 BTU/hr
  • SEER2: 20.0
  • EER2: 11.7
  • HSPF2: 9.5
  • Heating Operating Range: -13 - 75 F
  • Cooling Operating Range: 14 - 115 F
  • Room Cooling/Heating Capacity: up to 1,900 sq ft
  • Noise Level Cooling: 55 dB(A)
  • Noise Level Heating: 57 dB(A)
  • Airflow Cooling CFM: 3,137
  • Airflow Heating CFM: 3,137
  • Electrical: 208/230V, 40 A