BELIMO B224+LRB24-SR-T MODULATING VALVES
Belimo B224+LRB24-SR-T Characterized Control Valve Non-Spring 24V Modulating
BELIMO
Brand: BELIMO
SKU: B224+LRB24-SR-T
Availability: Out Of Stock
Same-day delivery
Greater Chicago, IL area
If ordered prior to 4pm CT (Mon-Fri)
Manuals:
Product Description
  • Efficient 90-degree rotation for quick opening and closing
  • Engineered for use with both chilled and hot water systems up to 60% glycol
  • Durable stainless steel trim ensures longevity and performance integrity
Product Highlights
Product Information
Standard Information
  • Control Type: DC 2...10 V
  • Valve Size: 1 inch
Technical Specifications
  • Electrical Connection: Terminals
  • Power Consumption: 0.2 W (Holding), 1.5 W (Running)
  • Voltage: AC/DC 24V
  • Actuator Type: Non fail-safe
  • Pattern: 2-way
  • End Fitting: Internal thread
  • Angle of Rotation: 90 degrees
  • Degree of Protection: IP54, NEMA 2
Vendor: BELIMO
Vendor: BELIMO