3M 7100007365 Heat Shrink Thin-Wall Tubing FP301-3/8-48 inches
3M
Brand: 3M
SKU: 7100007365
Availability: In Stock
Ships same day if ordered by 12 pm
Product Description
The 3M 7100007365 Heat Shrink Tubing FP-301 offers a balance of electrical, physical, and chemical properties suitable for industrial and military uses. This thin-wall tubing provides flame retardant insulation for 600V applications and has a 2:1 shrink ratio. Constructed from flexible polyolefin, it offers moisture seal protection and is ideal for wire harnessing and component packaging.
  • Balances electrical, physical, and chemical properties
  • Offers shrink-fit protection and strain relief
  • Suitable for wire-harness covering, wire marking, and component packaging
Product Highlights
This flame-retardant tubing is rated for 600V applications and withstands temperatures from -67 to 275 degrees F.
Product Information
Standard Information
  • Brand: 3M
  • Manufacturer Part Number: 7100007365
  • Country of Origin: US
Technical Specifications
  • MPN: 7100007365
  • Manufacturer: 3M
  • UOM: Each
  • ProductCategory: Electrical Products
  • Inner Diameter Expanded: 3/8 in
  • Inner Diameter Recovered: 0.187 in
  • Material: Polyolefin
  • Series: FP-301
  • Shrink Ratio: 2:1
  • Shrink Temperature: 212 deg F
  • Temperature Rating: -67 to 275 deg F
  • Type: Corrosion-Resistant Flame-Retardant Flexible General Purpose
  • Voltage Rating: 600 VAC
  • Wall Thickness Recovered: 0.025 in
  • Wall Type: Thin
  • Dielectric Strength: 900 V/mil
  • Max Operating Temperature: 135.0 degrees C
  • Operating Temperature: -55 degrees C
  • Size: 0.375 in
  • Tensile Strength: 2400 lb/in
  • Voltage: 600 Volt
  • Inside Diameter: 0.187
  • Length: 48 Inch
  • Outside Diameter: 0.375 in
  • Overall Length: 48.0 in